منو
 1. آخرین فایل ها
 2. پرفروشترین فایل ها
 3. پربازدیدترین فایل ها
من هر ماه عادت می کنم (1)

من هر ماه عادت می کنم (1)

آموزش مسائل جنسی آقایان

آموزش مسائل جنسی آقایان

راهنمایی های بی نظیر برای روابط جنسی

راهنمایی های بی نظیر برای روابط جنسی

درمان سریع و آسان بیماری رماتیسم مفصلی بدون دارو:

درمان سریع و آسان بیماری رماتیسم مفصلی بدون دارو:

أثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت‌های دارویی و شیمیایی با استفاده از تحلیل م

أثیر ریسک سیستماتیک بر بازده سهام شرکت‌های دارویی و شیمیایی با استفاده از تحلیل م

پروژه کارآفرینی: مدیریت کسب و کار

پروژه کارآفرینی: مدیریت کسب و کار

 احداث کارخانه سوسیس و کالباس

احداث کارخانه سوسیس و کالباس

جزوه نقشه برداری

جزوه نقشه برداری

گروه محصول -> حقوق..معارف..قرآن

بررسی قاعده عسر و حرج و نفی حرجقیمت: ۵۵۰۰۰ریال     تعداد صفحات: 21     کد محصول :9473گفته‌اند حرج در اصل به معنى اجتماع و انبوهى شى‌ء است، به گونه‌اى كه موجب حصول تصور ضيق و تنگى ميان آن اشيا شود و نيز گفته شده است: «الحرج المكان الضّيق، الكثير الشجر، الاثم».

برخى نيز حرج را به معنى تنگترين تنگنا و «اضيق الضّيق» دانسته‌اند.

در قرآن نيز واژه حرج به معناى ضيق، تنگى، سختى و گناه به كار رفته است؛ چنان كه خداوند مى‌فرمايد: «... ما يُرِيدُ اللّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَ لكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهِّرَكُمْ ...»

 خداوند نمى‌خواهد شما را در تنگنا و سختى قرار دهد؛ لكن مى‌خواهد شما را مطهر كند. در جاى ديگرى از قرآن نيز آمده است: «فَمَنْ يُرِدِ اللّهُ أَنْ يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلامِ وَ مَنْ يُرِدْ أَنْ يُضِلَّهُ يَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَيِّقاً حَرَجاً ...»

و يا: «... ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ ...» :

كه حرج در هر دو آيه، به معنى تنگنا و سختى است.

برخى مفسران واژه حرج را به تنگى و ضيق معنى كرده و در بعضى موارد، كنايه از سختى و دشوارى دانسته و گفته‌اند: «اى من ضيق بان يكلّفكم ما لا طاقة لكم به و ما تعجزون عنه»

 عده‌اى از جمله ابن جرير، حاكم و ابن مردويه به استناد روايتى از عايشه گفته‌اند كه رسول اكرم (ص) هنگام پاسخگويى به مسائل، تصريح فرموده‌اند كه منظور از حرج، «ضيق» است.

در پاره‌اى آيات نيز حرج به معنى گناه به كار رفته است؛ چنان كه خداوند فرموده است: «لَيْسَ عَلَى الضُّعَفاءِ وَ لا عَلَى الْمَرْضى وَ لا عَلَى الَّذِينَ لا يَجِدُونَ ما يُنْفِقُونَ حَرَجٌ ...»:

يعنى بر ضعيفان و بيماران و كسانى كه اموال قابل انفاق ندارند، گناهى نيست.

 «لَيْسَ عَلَى الْأَعْمى حَرَجٌ وَ لا عَلَى الْأَعْرَجِ حَرَجٌ ...».

 «ما كانَ عَلَى النَّبِيِّ مِنْ حَرَجٍ فِيما فَرَضَ اللّهُ لَهُ ...».

در روايات نيز واژه حرج به معنى ضيق و تنگى استعمال شده است؛ چنانكه در روايت ابى بصير آمده است: «ان الدين ليس بمضيّق فانّ اللّه يقول ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ».

واژه «عسر» نيز متضاد «يسر» است و در معنى صعب، تنگ، دشوار، بدخويى، مشكل، سخت و سخت شدن روزگار به كار مى‌رود. اين واژه در قرآن كريم، به همين معنى است؛ چنان كه خداوند فرموده است: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً» يا «سَيَجْعَلُ اللّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْراً».

بدين ترتيب، معناى عسر عبارت از صعوبت، مشقت و شدت است كه در فارسى از آن به دشوارى و سختى تعبير مى‌شود.

 

رابطۀ عسر و حرج:

بعضى رابطه ميان عسر و حرج را عموم و خصوص مطلق دانسته و گفته‌اند: «عسر اعم و مطلق از حرج و ضيق است؛ زيرا هر ضيقى عسر است، ولى عكس آنكه هر عسرى ضيق باشد، صادق نيست»؛  چنانكه اگر كسى برده خود را الزام كند كه دارويى تلخ بخورد، گفته مى‌شود او را در عسر قرار داده است؛ ولى اينكه گفته شود در ضيق واقع شده و‌ مولايش بر او سخت گرفته، صحيح نيست. به عقيده اين افراد تكاليف از نظر ميزان عسر و حرج، درجاتى به شرح زير دارند:

 1. تكاليف مادون عسر كه سهل و آسان است؛
 2. تكاليف عسرآورى كه موجب ضيق و تنگنا نمى‌شود (عسر).
 3.  تكاليف ضيق‌آور كه مكلف طاقت انجام دادن آنها را دارد (حرج).
 4.  تكاليف ما لا يطاق كه انجام دادن آن خارج از طاقت مكلف است.

اما به نظر مى‌رسد رابطه مصاديق عسر و حرج، تساوى است نه عموم و خصوص مطلق؛ زيرا هر عملى كه انسان را به تنگنا و ضيق اندازد، دشوار و سخت هم هست و بر عكس، هر كارى كه انجام دادنش براى آدمى سخت و شاق باشد، موجب تنگى و اعمال فشار بر او نيز مى‌شود. به علاوه، ضابطۀ تعيين مصداق عسر و حرج، عرف است كه مطابق آن، هر كارى كه موجب مضيقه و تنگنا باشد، حرج و دشوارى نيز تلقى مى‌شود. وانگهى در روايات مستند قاعده نيز موارد استناد معصوم (ع) به آيۀ حرج، بيشتر مواردى است كه چيزى افزون بر سختى و صعوبت وجود نداشته است؛ به ويژه آنكه برخى علما وجود عسر و حرج را در همه تكاليف محرز دانسته و براى تأييد نظريه خود به ريشه لغوى تكليف (كلفت) استناد كرده‌اند.

اينكه رابطه ميان عسر و حرج بيشتر تساوى است تا عموم و خصوص مطلق، بدين معنى نيست كه در ميان تكاليف از حيث سهولت و دشوارى تفاوتى وجود ندارد و يا اينكه حكم موجب عسر و حرج با تكليف به ما لا يطاق يكسان است؛ زيرا منظور از تكليف موجب عسر و حرج بيشتر تكليفى است كه مكلف عقلا قدرت انجام دادن آن را دارد؛ ولى اين امر عادتا براى مكلف قابل تحمل نيست؛ در حالى كه تكليف ما لا يطاق، حكمى است كه نه عقلا مقدور است، و نه عادتا مكلف توان انجام دادن آن را دارد. به عبارت ديگر، از تفاوتهاى آشكار ميان تكاليف حرجى و ما لا يطاق اين است كه تشريع تكليف ما لا يطاق از طرف‌ شارع امرى محال و غير معقول است؛ اما تكليف به امر حرجى از سوى شارع اين گونه نيست.

 

جایگاه قاعده عسر و حرج در منابع فقهی:

كتاب:

از مهمترين آياتى كه به عنوان دليل قاعده عسر و حرج مورد استناد قرار مى‌گيرد، آيه 78 سوره حج است. خداوند سبحان پس از آنكه در آيه 77 مؤمنان را ملزم مى‌كند كه براى گشايش راههاى فلاح و رستگارى، به ركوع و سجود و پرستش پروردگارشان قيام كنند و فاعل خير شوند، در آيه بعد مى‌فرمايد: «وَ جاهِدُوا فِي اللّهِ حَقَّ جِهادِهِ هُوَ اجْتَباكُمْ وَ ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ ...»؛ جهاد كنيد در راه خداوند، آنطورى كه شايسته جهاد در راه اوست. او شما را برگزيده و در دين براى شما حرجى قرار نداده است • پس از پرداخت موفق لینک دانلود هم نمایش داده می شود هم به ایمیل ارسال می گردد
 • ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن این قسمت را خالی بگزارید
 • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خرید میتوانید با پشتیبانی تماس بگیرید گزارش تخلف

برچسب ها: کتاب،سنت،اجماع،عقل، حکم،نفی، اثر،نهی، سلطانی،قلمرو ،عسر، شخصی ،نوعی،حرج ،واقعی، معلوم، قاعده ،عدمی، نفی، رخصت ،عزیمت،   
نام ونام خانوادگي:


پست الکترونيکي:


عنوان:


پيام:


ارسال پيام به صورت شخصي
کد امنيتي:

برگزیده ها

 • 1
 • 2

آموزش پاورپوینت

آموزش پاورپوینت

آموزش پاورپوینت

حجم:9633KB | بازدید :10

در این آموزش سعی شده تا حداکثر اطلاعات لازم برای خوانندگان عزیز فراهم گردد. اما همانطور که میدانید با وجود حجم اطلاعات بسیار زیاد و گزینه هایی بسیار، یارای آن نیست تا تمامی این مطالب و گزینه های زیر مجموعه در گام های این آموزش گنجانده شود. این کار علاوه بر زمان بری بسیار زیاد...

پنجره

پنجره

پنجره

حجم:8822KB | بازدید :14

ایستاده بودم منتظر به امید دستی که پنجره ام را بروی روشنایی باز کند و تو آن را گشودی با سخاوت خورشید و رحمت باران. دانه ام را از کویر نادانی برون آوردی و در دشت علم رویاندی. من با دستهای تو بارور شدم و رشد کردم تو مرا به انتهای دشت بردی در آنجا اقاقیهایی دیدم که نور می پاشیدند...

آموزش آشپزی1

آموزش آشپزی1

آموزش آشپزی1

حجم:7970KB | بازدید :4

...

جزوه درس طراحی اجزا II

جزوه درس طراحی اجزا II

جزوه درس طراحی اجزا II

حجم:7711KB | بازدید :21

طراحی اجزاء ماشین (به انگلیسی: Design of Machine Components) عبارت است از استفاده از اصول بنیادی استاتیک، دینامیک و مقاومت مصالح برای طراحی اجزاء مکانیکی تشکیل دهنده یک ماشین. همچنین تجزیه و تحلیل شکستهای ناشی از بارگذاری استاتیکی و دینامیکی قطعات و طراحی قطعه برای عمر معین با...

حل تمرین ریاضی سوم راهنمایی

 حل تمرین ریاضی سوم راهنمایی

حل تمرین ریاضی سوم راهنمایی

حجم:7362KB | بازدید :9

هدف ما در این کتاب ضمن معرفی طیف وسیعی از تعاریف ریاضی، ارائه تست هایی است که دانش آموزان را با انواع مختلفی از سوالات المپیاد، آزمونهای علمی و کنکورهای آزمایشی آشنا سازد. عقیده ما این است که اگر به دانش آموزان توضیحات کافی درباره علم ریاضیات و مفاهیم آن داده شود درک بسیار...